Покрай всички емоции, свързани с кандидатстването и записването на мечтаната специалност в най-добрия университет в Германия, човек си мисли, че в момента, в който с трепетни ръце хване заветния Zulassungsbescheid, то е дошъл краят на тревогите и притесненията за това лято и може спокойно да се отдаде на стягането на лютеници и луканки за голямото пътуване към родината на Гьоте и Шилер. Е, бързо обаче стига до откритието, че лютениците и луканките имат нужда от хладилник, в който да бъдат съхранявани, а хладилникът на свой ред – от жилище, в което да се помещава. Търсенето на квартира често се оказва по-голямо предизвикателство от приемането в университет и дори намирането на работа. Затова събрахме няколко основни съвета за начинаещите новодомци:
- Studentenwerk и как да получа стая в общежитие.
Изхождаме от факта, че вече знаеш, че Studentenwerk е институцията в Германия, която отговаря за държавните общежития, че си гуугълнал/а “Studentenwerk + името на града, в който ще живееш”, както и че си попълнил/а онлайн формуляра за кандидатставне за стая на сайта им. Какво обаче следва оттук насетне?
– Ако ще живееш в по-малък или не чак толкова популярен сред студентите град, както и ако ще живееш в по-голям град, но си зверската вързия, вероятно ще получиш предложение за стая онлайн, ще подпишеш договора, ще им пратиш исканата сума и повече няма да се занимаваш.
– Ако си в голям град като Берлин, Мюнхен, Хамбург, Франкфурт, Кьолн и тн., е доста възможно първоначално да получиш отказ. Не се отчайвай и помни, че стига да си преглътнеш личното достойнство и да си достатъчно нахален/на, ще получиш стая. Номерът е най-вече да действаш бързо, целенасочено и да се пробваш навякъде, пък където стане:
–> още като получиш отказ, започни да ги заливаш със сърцераздирателни имейли, където да обясниш, че си бедно източноевропейче без никакви познати в новата страна и че ако не ти дадат те жилище, ще останеш на улицата;
–> ако 1-2 дена не получиш отговор на имейлите, започни да звъниш, като подпитваш кога и как ще получиш стая. Имаме случаи на хора, които лелките от Studentenwerk бяха започнали да разпознават по гласа по телефона още преди да си кажат името.
–> ако и по телефон не стане, още при пристигането си в Германия започни да ги посещаваш на място в приемните им часове. Ако трябва, изтърси се един ден с куфарите пред офиса им и ги заплаши, че ще спиш през нощта на пейката отпред.
Стратегиите са изпробвани многократно и действат – просто трябва да им покажеш достатъчно убедително, че нямаш друг избор.
2. Частна квартира. Къде да търся, за какво да внимавам?
Къде да търся?
WG gesucht (предимно за WG стаи, а не за собствени квартири), ImmobilienScout 24, Immonet.de, фейсбук групи на различни общежития в твоя град (често хората дават стаи за няколко месеца за т.нар. Zwischenmiete), фейсбук групи на университетите в града ти, пишеш просто “Zimmer + твоя град” във фейсбук и виждаш какви групи ти излизат, фейсбук групи на българите в Германия … безкрайно много са опциите!
Провери също дали за твоя град няма агенции, които специално да работят със студенти и да им търсят евтини жилища. Такава в Берлин например е Easy Living.
За какво да внимавам?
– измамници и фалшиви обяви (повече за това в следващата точка)
kalt означава, че това е наемът без включените сметки, warm е наемът с включените сметки (т.е. окончателната сума, която плащаш). Винаги питай дали във Warmmiete влизат ток, газ и интернет – ако не влизат, питай колко струват на месец. Kaution е депозит, който плащаш в началото еднократно – обикновено е в размер до 2 1/2 наема и остава до момента, в който трябва да се изнесеш от жилището. Понякога хазяите искат т.нар. Aufschlag – това е допълнителна сума пари, която ти искат за мебели и уреди, които ти оставят (шкафове, перални, хладилници и тн.). Винаги се пробвай първо да се спазариш за по-нисък Aufschlag – често за самите хазяи е удобно да ти оставят мебелите си.
– Schufa: документ, който доказва, че нямаш стари неизплатени дългове (пр. наеми или банкови кредити) в Германия. Струва 25 евро да се извади онлайн, става готов в рамките на седмица. За новодошли в Германия без банкова сметка и предишна адресна регистрация е спорно дали въобще има смисъл от този документ.
Като цяло имай предвид, че да си намериш квартира онлайн и без да ходиш на оглед (Besichtigung), е в сферата на утопичното. Може да пратиш колкото имейли искаш, но докато не звъннеш и не се срещнете на живо с хазяите, шансовете са нищожни. За чужденци в новата страна без банкова сметка, наемането на квартира като цяло е амбициозно начинание. Възможно е, разбира се, но е трудно.
3. Измамници и лъжливи обяви
Ако някоя обява в интернет, особено в сайта ImmobilienScout24, се опитва да пробута невероятно изглеждащо жилище със снимки като от списание на страхотно място и най-ниската цена на света, бъди изключително внимателен – много вероятно е да става въпрос за измама! Ако като се свържеш с човека, получиш отговор на английски (често, но не винаги), където ти обяснява да му преведеш пари за депозит за ключа преди да видиш жилището – става въпрос за схема!
Не пращай пари на никого и при никакви условия преди ти или твои близки/познати/приятели да сте видели жилището И да сте подписали договор за наем!
Следи блога Wohnungsbetrug.blogspot.com, където публикуват фалшиви обяви с предупреждение да се внимава за тях. Можеш да пробваш да въведеш текста от имейла, който ти е пратен от потенциалния хазяин, или имейла му/й в гуугъл, ако се съмняваш в измама – така ще провериш дали някой вече е подал сигнал за този човек в някой сайт.
4. Къде да остана в новия град докато си намеря жилище?
Хостели или хотели, Jugendherberge-та, на Couchsurfing, да си наемеш стая/апартамен от AirBnB, можеш да се пробваш да помолиш някоя от студентските организации в града ти да ти помогне с търсенето, а ако в града ти има българско посолство/консулство, можеш да попиташ и там за стаи.
5. Вече имам жилище – ура! Не ми останаха пари за обзавеждане, а дори нямам легло…
Нямай грижи – това е Германия: страната на бедните студенти-клошари и на стоките втора ръка. Просто прочети следните статии и събери идеи:
Германия за напреднали: И хубаво и евтино
Германия за напреднали: И хубаво, и евтино (продължение)
Германия за напреднали: Обзавеждане за напреднали
Кали
Още статии от първи, втори и трети сезон на Германия за напреднали.
0 Replies to “Германия за напреднали: WG gesucht”