Ето списък на най-често исканите документи за студентска работа в Германия, както и малко допълнителна информация:
- Копие от лична карта;
- Копие от студентска карта / Immatrikulationsbescheinigung;
- Anmeldebestätigung, което получавате, когато се регистрирате в общината на града, в който живеете;
- Steuer-Identifikationsnummer, който получавате в писмо по пощата, след като сте се регистрирали в общината. Повече информация на www.identifikationsmerkmal.de;
- Lohnsteuerkarte, която можете да си изкарате за няколко минути във всеки Finanzamt, тя служи, за да не ви взимат данък общ доход от заплатата. В момента я реформират от хартиена на електронна версия и има малко по-различна процедура, издават се само Bescheinigungen für den Lohnsteuerabzug за годината. Повече информация тук и специално за студенти тук.
- Sozialversicherungsausweis, който се издава в централата на Deutsche Rentenversicherung. Зависи от града, трябва да се провери точния адрес. Много бързо се издава, трябва да се носи лична карта и Anmeldebescheinigung (регистрация в общината) и да се попълни формуляр на място.
Още важна информация:
– Студентите спадат в първата от шестте групи за данъчно облагане; не плащат никакви данъци, стига да не надвишават позволените часове.
– Когато се регистрирате в общината не попълвайте във формуляра, че сте религиозни – зависи от религията, но е възможно да ви взимат после Kirchensteuer от заплатата.
– Разгледайте възможностите, които университетът ви предлага за работа – има наистина голям избор във всякакви насоки: работа във факултета, към някое бюро на професор, към информационен център, нещо, свързано със спортовете или извънкласните дейности…
– Всички университети имат и Career Center, където безплатно или срещу заплащане на малка такса (10-20 евро) могат да ви изпращат всякакви оферти за няколкодневни работи или за места с постоянна заетост, където се търсят студенти (от хамалски услуги до call центрове).
– Внимавайте с работите на черно, където нямате договор или има съмнително уточнени условия – не си заслужава, има достатъчно легални възможности за сигурен доход.
– Като студенти ви е позволено да работите до 20 часа на седмица. Ако ги превишите, започват да ви взимат процент от заплатата за данъци. Според новите закони от 01.08.2012 студенти от Германия и ЕС могат да работят по 120 пълни дни (повече от 4 часа на ден) или 240 непълни дни (по-малко от 4 часа).
Вижте още: Малки съвети за работа в Германия
Студентите питат: Как да намеря хубаво място за стаж?
Работата по време на следването носи по 8,8 € на час
Задавай собствени въпроси по време на интервю за работа
Какво трябва да знаем за работното време?
Работа по време на следването: Изплащане на заплатата при болест
На горещия стол: Въпроси на интервю за работа
Как да спестим данъци като студент
Пенсионно и социално осигуряване по време на следването
Социалната дейност в биографията ти
0 Replies to “Работа”