Сигурно сте си задавали въпроса какво се крие зад тази дума „машиностроене”, какво представлява като специалност? Често хората решават, че като следваш тази специалност реално учиш за автомонтьор… Е, в следващите редове ще се опитам да опровергая това разпространено(и грешно) мнение. Та, ако сте фенове на винтчетата, болтчетата и гайките, то тази статия е за Вас!
Какво се учи в първите години?
Първата година се изучават основни за следването дисциплини – Висша математика I, II, и Техническа механика I, II. Това са така наречните ориентировъчни предмети, които трябва да бъдат взети задължително до края на 3ти семестър. Предметите се водят ориентировъчни, защото ако не ги разбирате и не можете да си вземете изпита в определеното за това време, то вие не сте за тази специалност.
Други предмети, които се учат първата година са: Химия, Информатика, Материалознание (двусеместриален изпит), Машинни елементи (четирисеместриален изпит).
По време на бакалавъра, който вече е 4 години, се учат още: Термодинамика(двусеместриален изпит), Физика, Техническа механика III, IV (двусеместриален изпит), Електротехника, Висша математика III, Икономика, Изчислителна техника, Теория на флуидите, Машини и процеси.
За всяка от подчертаните дисциплини се изисква тестат, за да ви допуснат до изпит. Тестатът се изразява в събирането на точки от домашни работи или контролни през семестъра. Ако не се покрие поставената граница, то не можете да положите въпросния изпит и трябва след година отново да правите тестата.
Освен задължителните предмети, трябва да изберете в 5ти семестър Schwerpunkt. Това се прави от един списък с 18 възможни(разнообразни) модула.
Основните направления за специализация са следните:
- Общо машиностроене
- Енергийни и природозащитни техники
- Автомобилна техника
- Мехатроника
- Развитие на продукт и конструкция
- Техника на производство/продукция
- Теоретично машиностроене
- Материали и структури за високопроизводителни системи
Какви са основните начини на изпитване (писмени, устни)?
Всички изпити от задължителната програма са писмени. Изключение е само Материалознанието. При избираемите предмети може да са устни или писмени, зависи от модула. Важно е да се знае, че студентът има право на 2 писмени опита, при неуспех на писмените – един устен.
Какви качества се изискват от студента и какви качества се придобиват по време на следването?
От изключително значение са добрите познания по математика и природни науки. На второ място са изпълнителността и логичното мислене. По време на следването тези умения се надграждат и доразвиват.
Основното, което научава един бъдещ инженер, е умението да се справя с поставен проблем. Учи се да работи в екип, придобива способността чрез анализ, опит или симулация да отсее най-доброто решение на даден проблем, с цел създаването на конкурентен продукт.
Какви са възможностите за реализация?
Добрите инженери винаги са търсени и ценени. Предвид глада за инженери по цял свят, шансовете за реализация са големи.
Димитър Личев
Здравейте,
може ли да ми дадете контакт с Димитър Личев за още няколко въпроса относно машиностроене?
Благодаря