Някои кандидати изобщо не отварят големите, кафяви пликове, които получават по пощата, тъй като обикновено в тях намират единствено отрицателен отговор и документите, с които са кандидатствали.
Получавам само откази. Какво да правя?
Останете колкото се може по-спокойни, тъй като дори сред академиците има такива, които получават откази, и не става въпрос за изключения. Не е рядкост човек, завършил социални или икономически науки, да трябва да кандидатства за работа 50 и повече пъти, докато в крайна сметка го вземат някъде. Но в срок от една година, по данни на Немския център за изследване на висшите училища и науките, безработните абсолвенти са едва 4%. „Най-важно е отказите да не се приемат лично“ – казва Том Дисброк, работен треньор и психолог. Дори в случаи, когато интервюто е минало перфектно, може да се случи така, че позицията да се заеме от друг човек. Следващият път ще е съвсем различен и няма причина да смятате, че тогава няма да се получи.
Как да науча причината, поради която не са ме избрали?
Повечето откази са във формата на стандартизиран текст, който се изпраща на всички неодобрени кандидати по пощата или по имейл. В него не се разкрива конкретна причина, която е довела до отказа. На когото това не му стига и има чувството, че интервюто му е минало много добре, трябва да се обади и да бъде упорит, докато не го свържат с отговорно лице. „Трябва да разпитвате, докато получите конкретен отговор, макар че често няма да са искрени с Вас“ – споделя Том Дисброк. Единствено трябва да внимавате да не прозвучите прекалено своенравно и превзето, а да останете професионални. Ако научите, че сте били на косъм от назначаване, непременно попитайте дали може след половин година да кандидатствате отново. Ако работодателят ви критикува конструктивно, благодарете и се опитайте да подобрите представянето си на следващото интервю.
Как да подобря шансовете си?
Ако често интервютата ви не минават добре, може би повече тренировка е добра идея. „Бъдете избирателно автентични“, препоръчва Дисброк. „Това, което показвам, е истина. Но не показвам всичко, което е истина“. Освен това трябва да сте наясно, че обявите за работа са само един от многото пътища, които могат да ви осигурят място в желаната фирма. Да се кандидатирате по собствена инициатива също може да ви доведе до целта ви.
Как да остана мотивиран?
Тук важи правилото да структурирате деня си и да не разпилявате усилията си. Например може да направите стаж в сферата на специалността си, което ще допълни автобиографията Ви и ще се брои като ценен опит. Важно е да останете оптимистично настроени и отворени за нови възможности. Понякога помага да преосмислите собствените си представи. Не е задължително да получите конкретно онази работа в музея по изкуствата. Може да си намерите друга чудесна позиция в областта на културата.
Превод: Весела Златанова
Оригиналната статия на немски можете да прочетете тук.